Čtyři věci, které Vám bankéř neřekne o investicích

„Jaký máme plán na další čtvrtletí? Máme nějakou akci?“

Takto a nebo podobně začíná rozhovor každé čtvrtletí mezi bankéřem a vedoucím, který se vrátil z porady vedení banky. Banka je standardní obchodní společnost, jejíž podnikatelským cílem je samozřejmě zisk. Ani Váš privátní poradce nepracuje zadarmo a také podniká za účelem zisku. Kde je tedy rozdíl, jestli si pořídím investici v bance nebo přes svého privátního poradce?

1. Každá velká banka má ve skupině vlastní investiční společnost. V rámci této rodiny produktů a fondů nabízí klientům možnost zhodnotit své peníze. Obecnou nevýhodou pořízení investice v bance je omezený výběr fondů, ze kterých může bankéř vybírat, protože vybírá pouze z fondů „rodiny“. Šance, že jedna banka bude mít v portfoliu všechny nejlepší fondy na trhu, je téměř mizivá.

2. Handicapem bank bývá krátká životnost bankéřů. Mně se například stává, že mi zhruba každý druhý až třetí rok volá z banky makléř, který mě „dostal na starost“, protože jeho předchůdce již v bance nepůsobí. To se často se projevuje na znalostech a zkušenostech bankovních zaměstnanců, protože ty přijdou pouze s roky investiční praxe

3. Základní rozdíl mezi bankéřem a privátním poradcem je zejména ten, že poradce má jiný časový horizont práce s klientem. Poradce vyhodnocuje jaké ovoce přinesou jeho rady za rok, tři, deset let i více. Bankéře zajímá spíše měsíc, kvartál, maximálně rok.

4. Bývá zvykem, že bankéř nabízí konkrétní fondy a hotová řešení, které nejoptimálněji splní čtvrtletní plán, jsou „v akci“ a občas má pro klienta navržené portfolio už při jeho příchodu na přepážku. Kvalitní privátní poradce se nejdříve ptá, projde s klientem cíle a plány a až následně připravuje konkrétní doporučení.

Souhrn

Shrnuto, podtrženo, bankéř se zaštiťuje bankovní institucí, její velikostí a analytickým zázemím. To je společně s prodejem investičních produktů v jeho pracovní náplni. Privátní poradce vám naopak bude pomáhat plánovat a ujasňovat vaše cíle, strategii, v neklidných dobách uklidňovat emoce a v neposlední řadě vás i vzdělávat.

Zavolejte nebo mi napište a vyzkoušejte si ten rozdíl.